Swissport


Ajankohtaista

Lomautukset Swissportissa

Swissportissa on käyty yhteistoimintalain mukaisia neuvotteluja koronaviruspandemian aiheuttaman lentoliikenteen vähenemisen vuoksi. Oheisessa linkissä on toimintaohje ansiopäivärahan hakemiseksi lomautetuiksi joutuneille jäsenille:

 

Tiedotteet




Työehdot

Lentoliikenteen palveluja koskeva työehtosopimus

Swissportin työntekijöiden työehdot määräytyvät IAU:n ja Palvelualojen työnantajat PALTA:n välisen Lentoliikenteen palveluja koskevan työehtosopimuksen mukaisesti.

Lentoliikenteen palveluja koskeva työehtosopimus 17.3.2020 - 15.3.2022

 

Yhtiökohtaiset / paikalliset sopimukset

 Tasoittuva työaika - maapalvelut

Swissportin maapalvelutehtävissä (pois lukien rahtiosasto) työaikoja sääntelee työehtosopimuksen 13.1.2015 solmittu sopimus tasoittuvasta työajasta: 

Sopimus tasoittuvasta työajasta 13.1.2015

Ajanjaksolla 6.7.2020-30.4.2021 maapalvelutehtävissä on käytössä siirtymäajan tasoittuvan työajan sopimus

Sopimus tasoittuvasta työajasta 30.6.2020

 Tasoittuva työaika - rahti

Swissportin rahtiosastolla työaikoja sääntelee työehtosopimuksen lisäksi 15.12.2010 solmittu sopimus tasoittuvasta työajasta: 

Sopimus tasoittuvasta työajasta 15.12.2010

 Osa-aikatyö

Osa-aikatyöstä ja siinä noudatettavista työehdoista on sovittu erikseen 8.8.2017 solmitulla yhtiökohtaisella sopimuksella: 

Osa-aikatyöntekijöiden työehdot 8.8.2017

 

/ Palkkalaskuri

Palkkalaskuri laskee kuukausipalkan kiinteän osan palkkakoodin perusteella ilman palkanmaksukausittain vaihtuvia lisiä ja mahdollisia muita palkkaperusteita. Avaa laskuri (Excel) alla olevasta linkistä:

   Palkkalaskuri / maapalvelut

   Palkkalaskuri / tekniset palvelut (maakalustokorjaamo)

 


Luottamushenkilöt

Pääluottamusmies

Sami Rajala (p. 050 393 0124 / sami.rajala@swissport.com)

Luottamusmies (Aula)

Teemu Elo (p. 050 317 0090 / teemu.elo@swissport.com)

Luottamusmies (Maakalustokorjaamo)

Tiedote 18.6.2020

Luottamusmies (Ramp)

Janne Anttonen (p. 050 591 4019 / janne.anttonen@swissport.com)

Luottamusmies (Ramp, Siirto, Järjestely, Esimiehet)

Marco Lindgren (p. 050 393 0260 / marco.lindgren@saunalahti.fi)

Luottamusmies (Asiakaspalvelu)

Marjo Salminen (p. 040 590 1936 / marjo.salminen@swissport.com)

Luottamusmies (Rahti)

Teppo Juutilainen (p. 045 630 2888 / teppo.juutilainen@swissport.com)

Työsuojeluvaltuutettu

Ville Koskenkorva (p. 050 393 1901 / ville.koskenkorva@swissport.com)

Työsuojeluasiamies (Ramp- ja järjestely-esimiehet, järjestely & siirto, WC-vesihuolto) / 1. varavaltuutettu

Mikko Asikainen (p. 050 393 1905 / mikko.asikainen@swissport.com)

Työsuojeluasiamies (Ramp-miehet)

Steven Savolainen

Työsuojeluasiamies (Matkatavarankäsittely) / 2. varavaltuutettu

Jussi Toppinen (p. 040 754 6026 / jussi.toppinen@swissport.com)

Työsuojeluasiamies (Matkustajapalvelut)

Ilkka Kuittinen (p. 050 5878 447 / ilkkakuittinen@hotmail.com)

Työsuojeluasiamies (Rahti)

Dimitri Roukki (dimitri.roukki@gmail.com)

 


Ammattiosastot

Siviililentoliikenteen työntekijät SLT ry 012

Swissportissa ramp- ja aulatoiminnoissa sekä rahdissa työskentelevät jäsenet ovat valinneet ammattiosastokseen SLT 012:n. Samoin osa Swissportin asikaspalvelutehtävissä olevista jäsenistä kuuluu tähän ammattiosastoon. SLT 012:n jäsenet työskentelevät Swissportin lisäksi mm. Aviatorissa, Finnair Kitchenissä, HUB Logistics Aviationissa, Airprossa, RTG:ssä ja Inland De-Icingissa. Heidän työtehtäviään ovat

  • maapalvelut (asiakaspalvelu, ramp- ja aulatoiminnot, catering ja rahti)
  • turvatarkastus (matkustajat, henkilökunta, matkatavarat ja rahti)

SLT 012:n verkkosivut

   Siviililentoliikenteen työntekijät SLT ry, 012

Siviililentoliikenteen työntekijät SLT ry 012:n Facebook-sivut ovat julkiset, mutta ne ovat kohdennettu erityisesti ammattiosaston jäsenille.

Siirry sivuille

 

Suomen Siviililentoliikennevirkailjoiden Liitto SSL ry 010

Swissportin asiakaspalvelutehtävissä työskenteleviä virkailijoita on jäsenenä myös SSL 010:ssa eli Suomen Siviililentoliikennevirkailijaliitossa. Heidän työnantajiaan ovat Swissportin lisäksi myös mm. Finnair, Finnair Cargo ja RTG.

   IAU 010 Suomen Siviililentoliikennevirkailijoiden Liitto ry

Suomen Siviilientoliikennevirkailijoiden Liitto SSL ry 010:n Facebook-sivut ovat suljetut ja kohderyhmänä kaikki ammattiosaston jäsenet. Jäseniä koskevien asioiden ohella sivuilla käydään keskustelua työelämästä lentoasemaympäristössä, mutta myös laajemmin työelämästä. Jos olet SSL 010:n, mutta et vielä ryhmän jäsen, tee ”Liity ryhmään” -pyyntö ryhmän sivuilla.

Siirry sivuille

 

Avoin tekniikan ammattiosasto ATA ry 002

ATA 002:n jäsenet työskentelevät GA Telesis Engine Services Oy:ssä, Finnair Technical Services Oy:ssä, HUB Logistics Handlingi Oy:ssä ja Swissport Finland Oy:n maakalustokorjaamolla. Heidän työtehtäviään ovat lentokoneiden korjaus- ja huoltotehtävät sekä maakaluston korjaus- ja huoltotehtävät.

ATA ry:n säännöt

 

Liity jäseneksi

Jos et ole vielä IAU:n jäsen, liittyminen käy nopeimmin alla olevasta linkistä. Valitse samassa yhteydessä ammattiosastosi.

Liity jäseneksi