Swissport


Viestintä

Tiedotteet



   Siviililentoliikenteen työntekijät SLT ry, 012

Siviililentoliikenteen työntekijät SLT ry 012:n Facebook-sivut ovat julkiset, mutta ne ovat kohdennettu erityisesti ammattiosaston jäsenille.

Siirry sivuille

   IAU 010 Suomen Siviililentoliikennevirkailijoiden Liitto ry

Suomen Siviilientoliikennevirkailijoiden Liitto SSL ry 010:n Facebook-sivut ovat suljetut ja kohderyhmänä kaikki ammattiosaston jäsenet. Jäseniä koskevien asioiden ohella sivuilla käydään keskustelua työelämästä lentoasemaympäristössä, mutta myös laajemmin työelämästä. Jos olet SSL 010:n, mutta et vielä ryhmän jäsen, tee ”Liity ryhmään” -pyyntö ryhmän sivuilla.

Siirry sivuille

   ITA ry Jäsenet

Suljetun Facebook-ryhmän sivut on tarkoitettu kaikille Ilmailutekniikan Ammattiyhdistys ITA ry 001:n jäsenille. Sivuilta löytyy tietoa jäseniä koskevista asioista sekä tulevista tapahtumista. Jos olet ITA 001:n jäsen, mutta et vielä ryhmän jäsen, tee ”Liity ryhmään” -pyyntö ryhmän sivuilla.

Siirry sivuille

 


Luottamushenkilöt

Pääluottamusmies

Sami Rajala (p. 050 393 0124 / sami.rajala@swissport.com)

Pääluottamusmies (Maakalustokorjaamo)

Jorma Petra (p. 050 415 2151 / jorma.petra@swissport.com)

Luottamusmies (Aula)

Teemu Elo (p. 050 317 0090 / teemu.elo@swissport.com)

Luottamusmies (Ramp)

Jouko Saarela (p. 050 393 1906 / jouko.saarela@swissport.com)

Luottamusmies (Ramp, Siirto, Järjestely, Esimiehet)

Jouni Kapanen (p. 050 586 3764 / jouni.kapanen@swissport.com)

Luottamusmies (Asiakaspalvelu)

Jasmin Ansari (p. 050 317 9514 / jasmin.ansari@swissport.com)

Luottamusmies (Rahti)

Sami Saraperä (p. 044 297 4554 / sami.sarapera@swissport.com)

Työsuojeluvaltuutettu

Ville Koskenkorva (p. 050 393 1901 / ville.koskenkorva@swissport.com)

Työsuojeluasiamies (Ramp) / Varavaltuutettu

Mikko Asikainen (p. 050 393 1905 / mikko.asikainen@swissport.com)

Työsuojeluasiamies (Aula)

Jussi Toppinen (p. 040 754 6026 / jussi.toppinen@swissport.com)

Työsuojeluasiamies (Asiakaspalvelu)

Minna Majander (p. 050 317 9393 / minna.majander@swissport.com)

Työsuojeluasiamies (Maakalustokorjaamo)

Jarmo Mykkänen (p. 040 525 3552 / jarmo.mykkanen@swissport.com)

 


Ammattiosastot

Siviililentoliikenteen työntekijät SLT ry 012

Swissportissa ramp- ja aulatoiminnoissa sekä rahdissa työskentelevät jäsenet ovat valinneet ammattiosastokseen SLT 012:n. Samoin osa Swissportin asikaspalvelutehtävissä olevista jäsenistä kuuluu tähän ammattiosastoon. SLT 012:n jäsenet työskentelevät Swissportin lisäksi mm. Aviatorissa, Finnair Kitchenissä, HUB Logistics Aviationissa, Airprossa, RTG:ssä ja Inland De-Icingissa. Heidän työtehtäviään ovat

  • maapalvelut (asiakaspalvelu, ramp- ja aulatoiminnot, catering ja rahti)
  • turvatarkastus (matkustajat, henkilökunta, matkatavarat ja rahti)

SLT 012:n verkkosivut

Suomen Siviililentoliikennevirkailjoiden Liitto SSL ry 010

Swissportin asiakaspalvelutehtävissä työskenteleviä virkailijoita on jäsenenä myös SSL 010:ssa eli Suomen Siviililentoliikennevirkailijaliitossa. Heidän työnantajiaan ovat Swissportin lisäksi myös mm. Finnair, Finnair Cargo ja RTG.

Ilmailutekniikan Ammattiyhdistys ITA ry 001

Swissportin maakalustokorjaamon työntekijät ovat valinneet ammattiosastokseen ITA 001:n. Sen jäsenet työskentelevät myös mm. Finnair Technical Servicessä, GA Telesis Engine Servicessä ja HUB Logistics Handlingissa. Työtehtäviä ovat lentokoneiden korjaus- ja huoltotehtävät sekä maakaluston korjaus- ja huoltotehtävät.

Liity jäseneksi

Jos et ole vielä IAU:n jäsen, liittyminen käy nopeimmin alla olevasta linkistä. Valitse samassa yhteydessä ammattiosastosi.

Liity jäseneksi

 


Sopimukset

Lentoliikenteen palveluja koskeva työehtosopimus

Swissportissa työehdot määräytyvät Lentoliikenteen palveluja koskevan työehtosopimuksen mukaan:

Lentoliikenteen palveluja koskeva työehtosopimus ajalle 15.11.2013 - 15.11.2016

/ Sopimus tasoittuvasta työajasta - maapalvelut

Swissportin maapalvelutehtävissä (pois lukien rahtiosasto) työaikoja sääntelee Lentoliikenteen palveluja koskevan työehtosopimuksen lisäksi sen 50. §:ään perustuva 13.1.2015 solmittu yhtiökohtainen sopimus: 

   Sopimus tasoittuvasta työajasta 13.1.2015

/ Sopimus tasoittuvasta työajasta - rahti

Swissportin rahtiosastolla työaikoja sääntelee Lentoliikenteen palveluja koskevan työehtosopimuksen lisäksi sen 50. §:ään perustuva yhtiökohtainen sopimus: 

   Sopimus tasoittuvasta työajasta 15.12.2010

/ Osa-aikatyöntekijöiden työehdot

Osa-aikatyön työehdoista on sovittu erikseen Lentoliikenteen palveluja koskevan työehtosopimuksen 11. §:ään perustuvalla yhtiökohtaisella sopimuksella: 

   Osa-aikatyöntekijöiden työehdot 8.8.2017