Finnair Technical Services


Viestintä

Lomautukset Finnairin tekniikassa

Finnairin tekniikassa on käyty maaliskuussa yhteistoimintalain mukaiset neuvottelut koronaviruspandemian aiheuttaman lentoliikenteen vähenemisen vuoksi. Oheisessa linkissä on toimintaohje ansiopäivärahan hakemiseksi neuvottelujen jälkeen lomautettavaksi joutuville jäsenille:

 

Tiedotteet




Työehdot

Lentoliikenteen palveluja koskeva työehtosopimus 17.3.2020 - 15.3.2022

Finnair Technical Services Oy:n työntekijöiden työehdot määräytyvät IAU:n ja Palvelualojen työnantajat PALTA:n välisen Lentoliikenteen palveluja koskevan työehtosopimuksen mukaisesti. Sopimus uudistetiin IAU:n ja PALTA:n välillä 17.3.2020, mutta sitä ei ole vielä painettu. Muutokset aiempaan 16.11.2017 - 16.3.2020 voimassa olleeseen työehtosopimuksen on kirjattu allekirjoituspöytäkirjaan:

Lentoliikenteen palveluja koskeva työehtosopimus 17.3.2020 - 15.3.2022 / Allekirjoituspöytäkirja 19.3.2020

Lentoliikenteen palveluja koskeva työehtosopimus 16.11.2017–15.1.2021

 

/ Palkkalaskuri

Palkkalaskuri laskee kuukausipalkan kiinteän osan palkkakoodin perusteella ilman palkanmaksukausittain vaihtuvia lisiä ja mahdollisia muita palkkaperusteita. Avaa laskuri (Excel) alla olevasta linkistä:

   Palkkalaskuri / tekniset palvelut

 


Luottamushenkilöt

Pääluottamusmies

Jukka Korhonen (p. 050 410 4166 / jukka.korhonen@finnair.fi)

Luottamusmies (7-halli)

Jukka Salonen (p. 040 522 4935 / jukka.salonen@finnair.fi)

Luottamusmies (11-halli)

Ville Linnola (p. 044 5781 404 / ville.linnola@finnair.fi)

Luottamusmies (taustakorjaamo ja matkustamohuolto)

Tuomas Ojala (p. 050 517 9988 / tuomas.ojala@finnair.fi)

Työsuojeluvaltuutettu

Markus Berg (p. 050 393 1646 / markus.berg@finnair.fi)

Työsuojeluasiamies (7-halli)

Mika Koivula (p. 050 393 1205 / mitu@elisanet.fi)

Työsuojeluasiamies (Taustapajat)

Tero Keskitalo (p. 050 9112 999 / Tero.Keskitalo@finnair.com)

Työsuojeluasiamies (Muut alueet)

Panu Turunen (p. 0400 758 933 / panu.turunen@finnair.fi)

 


Ammattiosastot

Ilmailutekniikan Ammattiyhdistys ITA ry 001

ITA 001:n jäsenet työskentelevät GA Telesis Engine Services Oy:ssä, Finnair Technical Services Oy:ssä, HUB Logistics Handlingi Oy:ssä ja Swissport Finland Oy:n maakalustokorjaamolla. Heidän työtehtäviään ovat lentokoneiden korjaus- ja huoltotehtävät sekä maakaluston korjaus- ja huoltotehtävät.

Avoin tekniikan ammattiosasto ATA ry 002

ATA 002:n jäsenet työskentelevät Finnar Technical Services Oy:ssä. Heidän työtehtäviään ovat lentokoneiden korjaus- ja huoltotehtävä.

 

Jos et ole IAU:n jäsen, liittyminen käy nopeimmin alla olevasta linkistä. Valitse samassa yhteydessä ammattiosastosi.

Liity jäseneksi